علی قمصری «کوچه‌لر» را در تبریز نواخت

در قالب پروژه‌ «تار ایرانی»

پایگاه خبری آوازنیوز: «علی قمصری» (آهنگساز و نوازنده‌ی موسیقی ایرانی) که در قالب پروژه‌ «تار ایرانی» به تبریز سفر کرده است، آهنگ معروف «کوچه‌لر» را در خانه حیدرزاده‌ این شهر نواخت.

به گزارش آوازنیوز و به نقل از موسیقی ما، پروژه «تار ایرانی» به همت و ایده‌ علی قمصری و با محوریت تارنوازی طراحی شده است. قمصری در این پروژه به استان‌های مختلف کشورمان سفر می‌کند و در هر کدام از این سفرها در یکی از مکان‌های تاریخی به تارنوازی می‌پردازد که حاصل هر کدام از این سفرها و اجراها به صورت تصویری ضبط و منتشر می‌شود.

علی قمصری در تازه‌ترین سفر خود به تبریز رفته و در خانه حیدرزاده آهنگ معروفِ «کوچه لر» را نواخته است.

قمصری درباره اجرا در تبریز این‌چنین نوشته است:

«اجرای تبریز را نمی‌توانستم با قطعه دیگری شروع کنم. به نظرم این ملودی و شعرش یکی از لطیف‌ترین عاشقانه‌های موسیقایی است. در لهجه‌ زیبای تبریزی‌ها ظرافت و کشش آواها به سمت نت های بالاتر وجود دارد. چیزی که با ریزها در ملودی «کوچه لر» ایجاد کردم.

در ادامه، پس از بداهه نوازی، چهارمضرابی از استاد بیگجه خانی نواختم که به نظرم یکی از دشوارترین قطعات مکتب تبریز است. الگوهای متنوع مضرابی آن با هر سبک دیگری در تارنوازی تفاوت دارد و اجرای تکیه‌ها همزمان با الگوی مضرابی برای هر نوازنده‌ای چالش زاست. اعتراف می‌کنم که خیلی آن را تمرین کرده‌ام.

عزیزان همراه در تبریز خیلی برای هماهنگی ضبط در بازار زحمت کشیدند. با وجود داشتن مجوز نیروی انتظامی ما را منع کردند تا تار ایرانی، سهمش از تبریز، خانه زیبای حیدرزاده باشد.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.