اعلام جزییات تفاهم نامه هنری ارشاد با آموزش و پرورش

سید محمد حسینی مطرح کرد؛

پایگاه خبری آوازنیوز: معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جزییات امضای تفاهم نامه هنری میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت آموزش و پرورش را تشریح کرد.

به گزارش آوازنیوز و به نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت ارشاد، سید مجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به امضای تفاهم نامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت آموزش و پرورش که روز چهارشنبه دوازدهم آذرماه میان سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش منعقد شد، گفت: از دو سال پیش جلسات و مذاکراتی از طرف معاونت امور هنری و دفتر برنامه ریزی و آموزش های هنری برای مسایل هنر در آموزش و پرورش و هنرستان ها انجام شد و به امضای تفاهم نامه میان دو وزارتخانه رسید. البته در این تفاهم نامه علاوه بر امور هنری مانند موسیقی، تئاتر، هنرهای تجسمی و موضوع آموزش هنر که در حوزه معاونت هنری است، همکاری هایی در زمینه فرهنگی و کتاب، فعالیت های سینمایی، رسانه ای و قرآنی نیز تعریف شده است.

حسینی افزود: تقویت آموزش هنر و پرورش هنری دانش آموزان از ضرورت های جدی است که در این تفاهم نامه نیز مورد توجه قرار گرفته است. آموزش مناسب هنر می تواند کودکان و نوجوانان را از مدارس با هنر و آثار هنری حرفه ای و مبتنی بر فرهنگ و اندیشه آشنا کند و سلیقه هنری آنان را پرورش دهد و به تشخیص سره از ناسره در هنر کمک کند. ممکن است این دانش آموزان در آینده هنرمند نشوند اما با آموزش هنر خلاق  به طور مستمر و جدی در مدارس در آینده به مخاطبان حرفه ای هنر تبدیل می شوند که با شناخت هنری و آگاهی به مسایل و جریان های هنری گذشته و امروز انتخاب کنند و مخاطب حرفه ای هنر باشند.

حضور آموزشگاه های هنری در طرح مهارت آموزی هنرستان های کاردانش

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به هنرستان ها به عنوان مراکز مهم، معتبر و تاثیرگذار آموزش هنر گفت: هنرستان های هنرهای زیبا که بعضی از آنها سابقه بیش از ۱۰۰ سال دارند نقش موثری در آموزش هنر داشته اند و دارند و بسیاری از هنرمندان شاخص امروز کشور آموزش هنر را در هنرستان ها آغاز کردند و هنر را آموختند. بر همین اساس یکی از مواردی که با وزارت آموزش و پرورش گفت و گو شد و در تفاهم نامه نیز آمده است توسعه کمی و کیفی هنرستان های کشور است.

وی بیان کرد: البته در سه سال اخیر نیز با پیگیری های معاونت امور هنری و مشارکت و همراهی استان ها تعداد هنرستان های کشور افزایش ۲۵ درصدی داشته و از ۴۰ هنرستان به ۵۰ هنرستان رسیده است که بر اساس این تفاهم نامه افزایش تعداد هنرستان ها در کشور و همچنین ایجاد زمینه تقویت کیفی آموزش از نظر منابع، مدرسان، امکانات و فضاهای مورد نیاز آموزشی دنبال می شود.

حسینی یکی از ویژگی های تفاهم نامه را توسعه کسب و کارهای آموزش هنر دانست و ادامه داد: تعداد زیادی از آموزشگاههای هنری و موسسات فرهنگی هنری دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در طرح مهارت آموزی هنرستان های کاردانش و نیز طرح ایران مهارت فعال خواهند شد.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با توجه به ظرفیت ها و استعدادهای فراوان جوان در زمینه هنر و مراکز آموزشی متعدد هنر و ظرفیت های هنری کشور، المپیاد هنر در کنار المپیادهای علمی و ادبی می تواند برنامه ریزی و برگزار شود. این رویداد فرصتی برای معرفی برگزیدگان جوان هنری در کنار جشنواره های هنری است که برای استعدادیابی برگزار می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.